Izaslanik predsednika Republike Srbije i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, predvodiće sutra državnu ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti povodom obeležavanja 110. godišnjice Cerske bitke.
Godišnjica Cerske bitke biće obeležena sutra u 14 časova, u okviru spomen – kompleksa „Cerska bitka“ Tekeriš, kod Loznice, saopštilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Vence će položiti predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, načelnik Mačvanskog okruga, gradonačelnici Loznice i Šapca, predstavnici okolnih gradova i opština, ambasada, kao i predstavnici udruženja i građana opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova.
Cerska bitka je bila prva saveznička pobeda u Prvom svetskom ratu, koja je došla u trenutku dok su ostale članice Antante gubile bitke na drugim frontovima. Bitka na Ceru je velika pobeda srpske vojske nad znatno nadmoćnijim austrougarskim snagama. Cerska bitka počela je 15. avgusta 1914. godine, a srpska vojska je 19. avgusta slomila austrougarske trupe, koje su krenule u povlačenje ka Drini.
VELIKA PAŽNJA DRŽAVE USMERENA NA ODRŽAVANJE I OČUVANJE SPOMEN KOMPLEKSA
Spomen kosturnica na Tekerišu predstavlja znamenito mesto od izuzetnog značaja. Spomenik je otkriven 28. juna 1928. godine, prema oglasu iz Podrinskih službenih novina od 9. jula 1928. godine, navodi se da je inicijator podizanja spomen obeležja bilo Udruženje rezervnih oficira i ratnika, dok je tehnički i instruktivni tvorac spomen kosturnice na Ceru bio Sergije Bagenski, šef Hidrotehničkog odeljka u Šapcu.
Od 2014. do 2018. godine zahvaljujući Vladi Republike Srbije i Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna, kao i Društvu srpskih domaćina izvedeni su brojni radovi na rekonstrukciji.
2014. godine – Radovi na zgradi Muzeja su finansirani sredstvima resornog Ministarstva po planu za tu godinu. Radovi su obuhvatili sanaciju oštećenja na zidovima, stolariji i enterijeru sa bojenjem fasade. Nadzor na radovima koji su izvedeni u prvoj polovini avgusta povereno je Zavod za zaštitu spomenika kulture „Valjevo“. Radove na obnovi staza, rekonstrukciji ograde prema putu, potpornog zida sa stepeništima i postavljanju bista kraljevima Pertu prvom i Aleksandru Karađorđević finasiralo je Društvo srpskih domaćina. Radovi su izvođeni u periodi od avgusta do oktobra meseca 2014.g
2016. godine – Na prilaznom platou i stepeništu zgrade muzeja od 10. do 17. avgusta 2016. godine izvedeni su sledeći radovi:
-gornja površina platoa od betona i kuliea ispred ulaza u zgrade je prethodno skinuta i nivelisana za postavljanje novih granitnih ploča debljine 5 cm. Neposredno kod ulaza postavljen je jedan stepenik od granita i sokl iz zid od granitnih ploča manje debljine.
-Stepenici su izvedeni od monolitnih elemenata granita, a zidovi obloženi takođe granitnim pločama tako da su predmetni radovi zaokruženi i usaglašeni sa ranije izvedenim radovima na parteru i prilaznim stazama koji su izvedeni 2014. godine. Radove je finansiralo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja po planu za 2016. godinu.
2017. godine – U prvoj polovini avgusta izvedeni su radovi na rekonstrukciji ograde oko spomenika. Tom prilikom uklonjeni su stari stubići od trošnog betona i zamenjeni novim od monolitnog kamena. Radove je finansiralo resorno Ministarstvo.
2017/18. godine – Krajem 2017. godine izvedeni su radovi na konzervaciji štita, krune i slova na frontalnoj strani spomenika, a 2018. godine obnovljena je podloga na spomeniku nanošenjem novog sloja kulijea i radovi na snaciji spomen česme, staza i partera. Radove je finansiralo resorno Ministarstvo uz nadzor Zavoda za zaštitu spomenika kulture „Valjevo“.